Taxi Blog #1

Viete, aké funkcie má taxi strieška? 🚕

Aké sú funkcie strešného svietidla taxi?

Každý deň okolo nás prejde niekoľko taxíkov. Všetky maju jedno spoločné – sú označené strešným svietidlom taxi, ľudovo povedané taxi strieškou. Aj keď nám v dnešnej dobe zákon povoľuje, akúkoľvek farbu, okrem modrej a červenej, my sme sa rozhodli ostať pri tradičnej žltej. Viete, však ale čo konkrétne svetelné signály taxi striešky znamenajú? Nižšie nájdete odpoveď.

Aký význam maju jednotlivé svetelné signály Taxi striešky?

taxi strieska, taxi alarm, taxi bratislava, svietidlo taxi, taxi blog
taxi strieska, taxi alarm, taxi bratislava, svietidlo taxi, taxi blog
taxi strieska, taxi alarm, taxi bratislava, svietidlo taxi, taxi blog

Prečo mám zavolať políciu ak vidím blikajúci taxík ?

Ak zbadáte taxík s blikajúcou strieškou, znamená to, že vodič je pravdepodobne v nebezpečenstve a aktivoval tichý alarm. Spolu s aktiváciou tichého alarmu, tak isto vyslal núdzový signál do centrály dispečingu. Na Slovensku zatiaľ neznámy systém, či proces, avšak v susednom Rakúsku, alebo Nemecku je to povinná výbava každého vozidla taxislužby. Ak teda zbadáte takýto blikajúci taxík mali by ste kontaktovať políciu. Uveďte ŠPZ taxíku, miesto, ak je to viditeľné, tak aj počet osôb. V žiadnom prípade sa však nesnažte zasahovať na vlastnú päsť. Môže to byť nebezpečné pre Vás a rovnako aj pre vodiča. Ak už ale chcete pomôcť, tak skúste vozidlo sledovať a udávať polícii presnú polohu.

Druhá fáza Taxi Alarmu

Ak sa situácia stupňuje, prípadne vozidlo nie je vybavené tichým alarmom, tak nastupuje ostrý hlasný alarm. Tu už počujete trúbenie, či vidíte blikanie všetkých svetiel. Takisto platí, aby ste boli maximálne opatrní. Ak vidíte, že vodič vo vozidle nie stále sám, rovnako by ste mali najskôr zavolať políciu a zvoliť rovnaký postup, ako v prípade tichého alarmu.

Aby mohol byť Taxi Alarm vypnutý, musí vodič vystúpiť z vozidla a vypnúť ho druhým tlačidom a to buď v kufri, či v motorovom priestore, alebo na inom bezpečnom mieste

Na záver len dodáme, že aj keď sú všetky naše vozidlá vybavené taxi alarmom, tak naďalej dúfame, že ho žiadny vodič nebude musieť nikdy použiť 🙏🏻